Articole

Tichete sociale an școlar 2023 - 2024

TICHETE SOCIALE
An școlar 2023/2024:
!!!  TERMEN DEPUNERE DOSARE: 27 OCTOMBRIE 2023  !!!
Documente necesare:  
1. Cerere privind acordarea tichetelor sociale - click aici pentru a descărca cererea
2. Documente de identitate ale tuturor membrilor familiei      (certificate de naștere pentru copiii sub 14 ani, cărți de identitate/buletine elevi si părinți)
3. Acte doveditoare stare civilă (divorț, plasament, etc)

În vederea completării cererilor se va avea în vedere componența familiei definită la art. 2 din Ordonanța Guvernului nr. 33/2001, aprobată prin Legea 126/2002, cu modificările completările ulterioare, respectiv:

  • Soțul, soția și copiii aflați în întreținerea acestora, care locuiesc și se gospodăresc împreună;
  • Se asimilează termenului de familie și persoana singură cu copii aflați în întreținere, care locuiesc și se gospodăresc împreună.
Extras din Oug 33/2001
1) La stabilirea venitului mediu net lunar pe membru de familie, prevăzut la art. 1, se iau în considerare toate veniturile pe care membrii acesteia le realizează, inclusiv cele care provin din indemnizaţia de şomaj, creanţe legale, convenţii civile de întreţinere aflate în executare, indemnizaţii cu caracter permanent, alocaţii de stat pentru copii, alocaţii de întreţinere pentru copii încredinţaţi sau daţi în plasament, burse pentru elevi şi studenţi acordate în condiţiile legii, precum şi ajutorul care se acordă soţiilor celor care satisfac serviciul militar obligatoriu.
(2) Dacă familia are în proprietate terenuri, clădiri, spaţii locative sau alte bunuri, mobile sau imobile, la stabilirea venitului mediu net lunar pe membru de familie se iau în considerare şi arenda, chiriile, alte fructe civile, naturale sau industriale, produse de acestea.
Venitul max / membru de fam - 1500 NET
COOKIE

Site-ul nostru folosește cookie-uri pentru optimizarea conținutului și îmbunătățirea performanței platformei. Continuarea navigării constituie acceptul dumneavoastră că pagina noastră web să poată seta fișiere de tip cookie în browserul dumneavoastră. Pentru informații suplimentare, setări și retragerea acceptului, vă rugăm să accesați pagina Politică de cookies

Acceptă

Acceptă cookie-urile.

Politica de cookies

Mai multe informații.