Articole

Simptome - Boala Lyme

Suspiciunea pentru existenţa unei borelioze cronice persistente ar trebui sa se pună întotdeauna atunci când o persoană se plânge de unele (de regulă mai mult decât trei) din următoarele simptome:
 
A Simptome şi acuze generale
1 Epuizare fizică accentuată, persistentă  şi oboseală fără solicitare corporală prealabilă, precum şi vitalitate scăzută, slăbiciune corporală generală  
2 Inflamaţii dureroase sau nedureroase ale nodulilor limfatici la gât sau ceafă, axilari sau inghinali
3 Tulburări vegetative, cum sunt tulburări ale sensibilităţii termice cu senzaţie frecventă de frig accentuat, accese de transpiraţie abundentă predominant nocturne                                 (mai ales noaptea), care pot apărea însă şi ziua „în valuri ca la menopauză”atât la bărbaţi cât şi la femei, sau „obraji fierbinţi” fără febră, senzaţia de frig „interior” după- masa,precum şi mâini şi picioare reci, chiar şi în mediu cald
4 Tulburări de somn grave, de durată, adesea cu coşmaruri
5 Creştere sau scădere ponderală
6 Susceptibilitate crescută la infecţii, majoritatea fără febră asociată
7 Dureri persistente sau care apar în valuri, adesea influenţate de vreme, efort şi stres şi de multe ori dureri în repaus, cum ar fi de exemplu noaptea în pat
8 Simptomele izbucnesc la circa 4 săptămâni interval, sau la alte intervale de timp,
în mod diferit individual,
Simptomele se agravează după infecţii, vaccinări, anestezii generale
Semnele generale şi simptomele se schimbă adesea fără motiv vizibil
B Dureri, inflamaţii şi rigiditate articulară
1 Dureri puternice, adesea migratorii, în diverse articulaţii precum şi dureri de ceafă şi spate, care dispar şi fără un tratament specific
2 Sunt afectate frecvent articulaţiile mari cum ar fi: şolduri, genunchi, umeri, glezne, dar şi articulaţiile mici cum ar fi: coate, călcâie, articulaţiile de la degete, degete de la picioare, mâini precum şi articulaţiile temporo-mandibulare
3 Dureri generalizate ale membrelor, ca la gripă
C    Muşchii   
1 Dureri musculare, convulsii şi crampe musculare mai frecvente la picioare decât la mâini, mai rare la trunchi, fără o solicitare corporală anterioară, precum şi
„electrizări” (curentări) ale muşchilor din diferite zone ale corpului
2 Dureri la ligamente şi tendoane (aşa numita fibromialgie): cel mai des afectate sunt: tendonul lui Ahile, coatele, cu  „mâna de jucător de tenis” sau „jucător de golf”, articulaţiile mâinii cu „sindromul tunelului carpian”, degete „săritoare” şi  tălpile cu durere  cu debut matinal
3 Rupturi complete (parţiale) de ligamente apărute spontan, respectiv fără o traumatizare sau suprasolicitare corespunzătoare
4 Dureri ale tibiei şi ale calcaneului (mai ales noaptea  în poziţia culcat)
5 Dureri puternice înţepătoare în musculatură ca la „o înţepătură de cuţit”, cu localizare variabilă continuă
Cel mai adesea sunt afectaţi muşchii coapsei (pericol de cădere !)
6 Sindromul Bannwarth (dureri puternice, accentuate nocturn, cu caracter de arsură şi usturime, majoritatea iradiate doar într-un picior sau o mână, ca la o hernie de disc)
7 Slăbiciune musculară la anumiţi muşchi, majoritatea la musculatura coapsei
8 Bursite intermitente, repetate
D    Tulburări de sensibilitate şi schimbări posibile ale părului, pielii şi unghiilor
1 Dureri cu caracter de arsurăa pielii şi/sau amorţeli, care apar difuz pe tot corpul sau se reduc la anumite zone tegumentare
2 Modificări frecvente ale pielii sunt „eritema migrans” (eritemul migrator) şi mai rar limfocitomul, ambele ca semne de infecţie considerate sigure după o infecţie cu Borrelia
3 Modificări rare ale pielii constituie aşa numita piele ca foiţa de ţigară (stadiul final al acrodermatitei cronice atrofice)
4 Hipersensibilitate cutanată, atingerile vor fi percepute ca dureroase, parestezii, furnicături, înţepături de ace, senzaţii de rece sau de amorţeală, pişcături, dureri ca de injecţie
5 Noduli dureroşi subcutanaţi
6 Eczeme şi înroşiri de diverse tipuri, acneea feţei nou apărută, piele foarte uscată până la descuamare în primul rând pe suprafaţa mâinilor
7 Alopecie difuză (mai ales la femei)
8 „Catar al vârfului firelor de păr” cu dureri la pieptănat
9 Dereglări ale creşterii unghiilor cu rupturi şi formare de şănţuleţe
E    Creierul (sistemul nervos central) şi sistemul nervos periferic
1 Dureri de cap puternice, frecvente, de obicei difuze, dar şi sub formă de cască sau cerc
2 Iritaţii ale nervilor cranieni sunt întâlnite frecvent. Cel mai adesea se constată în stadiul timpuriu al îmbolnăvirii o pareză facială (paralizie pe jumătate de faţă), în stadiul cronic pot fi afectaţi simultan mai mulţi dintre cei 12 nervi cranieni
3 Tulburări ale metabolismului serotoninei cu iritabilitate, atacuri de panică apărute recent, teamă de înălţime, stări de anxietate (nocturne), agresivitate latentă, accese de furie, schimbări de dispoziţie depresive accentuate şi labilitate emoţională cu plâns, vulnerabilitate la stres accentuată,  reducerea respectului de sine,
4 În specialla copii se pot observa: tulburări ale atenţiei şi  agitaţie motorie având ca urmare dificultate la învăţare (adeseori diagnosticată greşit ca „ADHS”), iritabilitate, stare arţăgoasă şi agresivitate faţă de fraţi şi colegi de clasă
5 Sunt foarte frecvente tulburări cognitive uşoare ca de ex. slăbirea memoriei pe termen scurt, tulburări de concentrare, distragere a atenţiei mărită,  tulburări ale atenţiei, reducerea  capacităţii de învăţare şi de înţelegere, înregistarea cu dificultate de noi informaţii, gândire (logică) încetinită şi dificilă, senzaţia de „a sta alături de sine” („a trăi sub un clopot de sticlă”)
6 De asemenea, sunt foarte frecvente erori în găsirea cuvintelor, în primul rând pentru numele de persoane, vorbire cu cuvinte greşite, pronunţie greşită, dificultăţi de scriere cu inversare de litere sau cifre, mai ales la scriere pe calculator, mai rar la scriere de mână
7 În cazuri grave se ajunge şi la tulburări de orientare temporo-spaţială şi tulburări de memorie (diagnosticate greşit ca Alzheimer), dar şi halucinaţii
Foarte rare sunt psihozele cu iluzii sau halucinaţii, compulsiuni, mai departe schimbări de dispoziţie maniaco - depresive, agresivitate până la pierderea controlului
Foarte rar apariţia de convulsii, în majoritatea cazurilor asociate cu febră la copii
F   Organe de simţ
1 Tulburări ale  mirosului şi gustului
2 Tulburări funcţionale ale ochilor, ca de ex. dureri ale muşchilor globului ocular, uşoară vedere dublă, ptoză palpebrală, tulburări de acomodare cu  dificultăţi de vedere la asfinţit,   tulburări ale pupilei, inflamaţii oculare frecvente cu senzaţie de usturime, de uscăciune precum şi de corp străin, deficit de câmp vizual, paralizie de muşchi ai globului ocular cu strabism, dureri în spatele globului ocular, sensibilitate crescută la lumină, conjunctivite frecvente cu lăcrimare, ochi roşu, vedere neclară, vedere în dungi şi vederea de „muşte” (muşte zburătoare)
3 Tulburări funcţionale ale urechilor cu scădere de auz până la pierdere bruscă a auzului, zgomote în urechi (tinitus), otalgii, ameţeală şi tulburări de echilibru, mers clătinat, sensibilitate crescută la gălăgie şi zgomote, prurit inconstant în canalele auriculare şi lobii urechilor,
G Cap şi  gât
1 Dureri de obicei unilaterale ale faringelui şi la baza limbii, dureri în gât cu gât uscat deseori şi mucoasă bucală iritată, dificultăţi la înghiţire
2 Infecţii recidivante ale sinusurilor, cu inflamarea mucoasei şi secreţie, care nu se vindecă timp îndelungat
3 Infecţii trenante ale maxilarului, dureri de dinţi şi ale articulaţiei temporo-mandibulare
H Torace, abdomen, organe interne
1 „Dureri ca o rană” la rebordul coastelor în zona sternului şi la arcul costal inferior, adesea legate de senzaţia unui volum respirator redus şi a unei presiuni asupra toracelui, lipsa de aer la efort deja mai mic, scurtarea respiraţiei, tuse, răguşeală frecventă
2 Palpitaţii  cardiace sub formă de atacuri, mai ales noaptea, fără nicio solicitare corporală, tulburări de ritm cardiac şi senzaţia de bătăi ale inimii
3 Modificare a unei tensiuni arteriale normale la tensiune cu valori crescute, de cele mai multe ori cu creşterea valorii diastolice peste 90 mmHg
4 Tulburări funcţionale sexuale: tulburări menstruale, tulburări de erecţie,  scăderea libidoului la ambele sexe, dureri ale glandei mamare
5 Tulburări urologice cum sunt usturimi ale vezicii urinare şi dureri testiculare sau de prostată fără depistarea de bacterii în urină/spermă, micţiuni foarte frecvente, incontinenţă urinară sau anurie, dureri în hipogastru fără  o cauză organică
6 Modificări ale metabolismului cum sunt creşterea acidităţii, intoleranţă la lactoză sau la alte alimente nou-apărute,  creşteri ale colesterolului, intoleranţă la alcool şi „mahmureală la alcool” de lungă durată
7 Afecţiuni gastro - intestinale cum sunt dureri sau crampe abdominale, dureri de stomac, probleme de digestie cu balonări, senzaţie de plin, scaune neregulate (diaree, constipaţie), lipsa poftei de mâncare, greţuri, vărsături, arsuri la stomac, hipersensibilitate gastrică
8 Tulburări funcţionale ale tiroidei (de obicei hipotiroidie cu anticorpi anti-TPO, aşa numita tiroidită Hashimoto)
 
COOKIE

Site-ul nostru folosește cookie-uri pentru optimizarea conținutului și îmbunătățirea performanței platformei. Continuarea navigării constituie acceptul dumneavoastră că pagina noastră web să poată seta fișiere de tip cookie în browserul dumneavoastră. Pentru informații suplimentare, setări și retragerea acceptului, vă rugăm să accesați pagina Politică de cookies

Acceptă

Acceptă cookie-urile.

Politica de cookies

Mai multe informații.