Articole

Schimb de experiență cu Corul Cantemus din Hamburg

În perioada 30.04 – 6.05.2024 37 de elevi ai “Liceului Teoretic Roth-Oberth” Mediaș pasionați de muzică și membri în corul doamnei profesor Edith Toth, organista Bisericii Evanghelice Mediaș, au fost la Hamburg într-o experiență culturală ce a culminat cu un concert susținut în 4.05.2024 la “Biserica Mariä Himmelfahrt“ împreună cu corul pentru copii și tineret din Hamburg, CANTEMUS, condus de Corinna și Clemens Bergemann. Schimbul de experiență a fost planificat pentru anul 2020, un an după ce elevii din clasa a III-a împreună cu doamna prof. Hajnalka Bela au găzduit copii și profesori ai corului „Cantemus” din Hamburg. Între timp acești elevi sunt în clasa a VII-a și s-au bucurat să-și revadă oaspeții de acum patru ani în Germania. Atât la noi, cât și la corul Cantemus au intervenit unele schimbări, acestui proiect i s-au alăturat 4 elevi din clasa a doua, 8 din clasa a patra și 5 elevi de liceu. Copiii noștri au fost întâmpinați cu multă căldură de gazdele lor, au avut multe repetiții atât doar cu doamna Toth, cât și cu soții Bergemann și copiii din Germania, dar au putut să se bucure și de minunatele clădiri și peisaje din Hamburg, Cartierul Compozitorilor, portul, grădina zoologică, o excursie la Marea Nordului și momentele petrecute cu familiile gazdă. Excursia a fost organizată de doamna profesor Stanciu Gabriela, diriginta clasei VIIA a „Liceului Teoretic Roth-Oberth” Mediaș. Proiectului i s-au alăturat doamnele profesor Hajnalka Bela, Anca Săroiu și Andra Luca.
Drumul a fost parcurs cu autocarul, astfel încât participanții au putut vizita alte 3 orașe europene: Budapesta, Leipzig, unde copiii au avut ocazia să repete la Camera de Comerț și Industrie Leipzig, și Praga. Mulțumită doamnei Edith Toth concertul a fost un succes, participanții au încercat chiar să intoneze în ciuda barierelor lingvistice melodii românești precum „Adu-i doina” și „Vine badea pe cărare”. Doamna Toth a ales melodii specifice pentru zona Mediașului în mai multe limbi. Trei cântece au fost interpretate de corul combinat din membrii Cantemus și elevi al liceului nostru: “The Lord Bless You and Keep You”, „For the Beauty of the Earth”, și „Ave Maria”.
Mulțumim doamnei organiste Edith Toth pentru implicarea și dăruirea cu care a pregătit acest proiect muzical, doamnei Gabriela Stanciu pentru organizarea schimbului de experiență și minunatelor gazde din Hamburg pentru oportunitatea oferită.
Mulțumiri speciale societății SNGN Romgaz SA, precum și Asociației ”Hermann Oberth Schule” pentru sprijinul financiar acordat.COOKIE

Site-ul nostru folosește cookie-uri pentru optimizarea conținutului și îmbunătățirea performanței platformei. Continuarea navigării constituie acceptul dumneavoastră că pagina noastră web să poată seta fișiere de tip cookie în browserul dumneavoastră. Pentru informații suplimentare, setări și retragerea acceptului, vă rugăm să accesați pagina Politică de cookies

Acceptă

Acceptă cookie-urile.

Politica de cookies

Mai multe informații.