Articole

Înscrierea în clasa pregătitoare pentru anul școlar 2022 - 2023

Înscriere clasa pregătitoare an școlar 2022 – 2023

Program înscrieri:  11 aprilie -10 mai 2022

Luni-joi  între 8:00 - 18:00
Vineri  între orele 8:00 – 17:00*

*Zilele de 22, 25 și 26 aprilie sunt zile nelucrătoare conform CCM.Acte necesare:

  • Fișa de înscriere - click aici pentru descărcare...
  • Cartea de identitate a părintelui care se prezintă la înscriere – original și copie
  • Certificatul de naștere al copilului – original și copie
  • Documente justificative pentru îndeplinirea criteriilor de departajare
  • În plus, pentru copiii care îndeplinesc vârsta de 6 ani în perioada 01.09.2022 – 31.12.2022:

RECOMANDAREA ELIBERATĂ DE GRĂDINIȚĂ sau
DOCUMENTUL CARE ATESTĂ DEZVOLTAREA PSIHOSOMATICĂ CORESPUNZĂTOARE PENTRU PARCURGEREA CLASEI PREGĂTITOARE

Pagină web dedicată înscrierii online: https://inscriere.edu.ro 

  1. Înscrierea în învățământul primar se face prin depunerea unei cereri-tip de înscriere însoțită de documente justificative.

  2. Cererea-tip de înscriere se poate completa online, se poate transmite prin e-mail, prin poștă sau se poate depune la secretariatul școlii, în perioada prevăzută de Calendarul înscrierii în învățământul primar.

  3. În situația completării online a cererii de înscriere sau a transmiterii prin e-mail sau prin poștă, părintele va transmite unității de învățământ declarația-tip pe proprie răspundere, prevăzută în Anexa nr. 3 la prezenta Metodologie, cu privire la veridicitatea informațiilor completate în cerere, respectiv recomandarea de înscriere în clasa pregătitoare, în situația menționată la art. 6 alin. (1). (4) Validarea cererii-tip de înscriere este obligatorie și se face la unitatea de învățământ la care părintele solicită înscrierea sau prin intermediul mijloacelor electronice și constă în compararea datelor introduse în aplicația informatică cu documentele transmise de către părinte. Prezentarea de înscrisuri false se pedepsește conform legii și atrage pierderea locului obținut prin fraudă.

 
Declarația tip pe proprie răspundere - Anexa nr. 3 - click aici pentru a descărca...
ORDIN NR. 3445 / 17.03.2022 - privind aprobarea Metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar și  a calendarului înscrierii în învățământul primar pentru anul școlar 2022 - 2023 - click aici pentru a descărca...

 

COOKIE

Site-ul nostru folosește cookie-uri pentru optimizarea conținutului și îmbunătățirea performanței platformei. Continuarea navigării constituie acceptul dumneavoastră că pagina noastră web să poată seta fișiere de tip cookie în browserul dumneavoastră. Pentru informații suplimentare, setări și retragerea acceptului, vă rugăm să accesați pagina Politică de cookies

Acceptă

Acceptă cookie-urile.

Politica de cookies

Mai multe informații.