Articole

CRIZA REFUGIAȚILOR ÎNTR-O EUROPĂ A VALORILOR

 

Biroul de Informare al Parlamentului European în România (BIPE), în parteneriat cu Ministerul Educaţiei Naţionale și Cercetării Științifice (MENCȘ), a lansat cea de a IX-a ediție a concursului național pentru licee, EUROSCOLA 2016, iar Liceul Teoretic St. L. Rotha demarat în acest sens proiectul CRIZA REFUGIAȚILOR ÎNTR-O EUROPĂ A VALORILOR.

Obiectivele noastre sunt :
  • mai bună cunoaştere a Uniunii Europene și a valorilor pe care se întemeiază aceasta;
  • creșterea gradului de conștientizare și responsabilizare a elevilor cu privire la contextul social, economic și politic european contemporan;
  • dezvoltarea abilităţilor de comunicare ale elevilor și abilităților de lucru în echipă la elevi;
  • dezvoltarea abilităților creative ale elevilor;
  • realizarea și filmarea unei scurte piese de teatru (scenete)  care să evidențieze creativitatea elevilor și înțelegerea contextului propus pentru tema dată.

După un efort creativ considerabil, echipa de proiect formată  din elevii clasei a XI – a B, respectiv Diana A., Alexandra G., Roxana C., Bianca Z., Ciprian R., Alexandra Ș., Ana – Maria V., Iulia M., Mirela D., Andreea L, Andrei O, Diana P, Teodora M. și Paula M. coordonați de d-na prof. Simona Prișcu și d-na prof. Daniela Aparaschiței vă invită la teatru, la început de an școlar. Vă așteptăm, mâine, 27. 09. 2016 la spectacol! Avem nevoie de susținerea tuturor colegilor pentru ca proiectul nostru să fie un succes! Unde? În sala festivă!...Când? La ora 12,30!
COOKIE

Site-ul nostru folosește cookie-uri pentru optimizarea conținutului și îmbunătățirea performanței platformei. Continuarea navigării constituie acceptul dumneavoastră că pagina noastră web să poată seta fișiere de tip cookie în browserul dumneavoastră. Pentru informații suplimentare, setări și retragerea acceptului, vă rugăm să accesați pagina Politică de cookies

Acceptă

Acceptă cookie-urile.

Politica de cookies

Mai multe informații.