Cambridge

PREZENTARE CURS PREGATITOR PENTRU TESTUL CAMBRIDGE

Cursul pregătitor pentru susţinerea testului Cambridge are loc în Liceul St. L. Roth Mediaş de 5 ani. Este susţinut de prof. Maxim Smaranda – profesor de limba engleză la liceul St. L. Roth- cu participarea elevilor de la toate liceele din oraş.

Admiterea se face în urma unei pretestări, în luna septembrie a fiecărui an şcolar.

Cursul începe în octombrie şi durează până în luna mai, în totalitate 30 de şedinţe de 1 oră jumătate. În anul şcolar 2010-2011 participă la curs 42 de elevi. Nivelul de pregătire a elevilor corespunde celor mai înalte standarde europene.

Diploma obţinută este valabilă pentru întreaga viaţă. Pe parcursul anilor s-au înregistrat rezultate notabile: elevi care au obţinut calificativul A (nota maximă), B sau C.

Statistici – Cursul de pregătire pentru testul Cambridge

Cursul a debutat în anul 2007 şi se continuă până în prezent. La curs iau parte elevi de la toate liceele din Mediaş.
An şcolar 2007-2008 – 52 elevi participanţi – 31 înscrişi la examen
An şcolar 2008-2009 -  32 elevi participanţi  - 16 înscrişi la examen
An şcolar 2009-2010 -   37 elevi participanţi  - 18 înscrişi la examen
An şcolar 2010-2011 -  42 elevi participanţi  -  27 înscrişi la examen