Aniversări și simpozioane24.11.1994 „Hermannn Oberth 100 ani de la naștere”.

      Participă dr. Erna Oberth, dr. Hans Barth, dr. cosmonaut, Dumitru Prunariu, cosmonaut Macarov Oleg Grygorievich (Rusia), cosmonaut John Mc Bride (SUA).

17.05.1996 „Stephan Ludwig Roth – 200 ani de la naștere.


11.05.1999 „Stephan Ludwig Roth – 150 de ani de la moarte”.


12.11.2004 „Liceul Stephan Ludwig Roth – 400 de ani de atestare documentară”.


SECVENÈšE REPREZENTAT DIN ISTORIA LICEULUI TEORETIC „STEPHAN LUDWIG ROTH”

în memoria celor care de-a lungul a 400 de ani, prin dăruire, competență și pasiune au contribuit la tradiția și renumele

Liceului Teoretic
„Stephan Ludwig Roth „

 

CUVÂNT îNAINTE
Și eu am fost la Roth…


           Toți suntem absolvenți ai unei școli (la diferite nivele), dar câți dintre noi au răgazul să se întrebe, lunar cel puțin, ce sa mai întâmplat în școala mea … și dintre cei ce se întreabă câți găsesc răspunsuri, informații…

            Revenim periodic, după o lege nescrisă, și ne revedem la 10, 20, 30, 40, 50 de ani de la absolvire și nu amintim atunci de profesori, colegi, de năzbâță făcute, de performanțele vremii și ne actualizăm (profiluri, specializări). , număr de absolvenți sau achiziții moderne din baza didactică a școlii ).

            Și nu este nefiresc să se întâmple așa câtă vreme școala se împletește cu viața așa de mult face parte din firesc, din cotidian, rămânând subtil și hotărât factorul de echilibru și evoluție al societăților.

Este greu să condensăm cotidianul și să nominalizăm chiar și pentru un ciclu de învățământ pe toți elevii (în medie 600 elevi pe an din care 143 absolvenți); există pentru această înregistrare matricole și înregistrează cu proces verbal de la sfârșit de an școlar în care sunt trecuți toți elevii cu situația școlară…

            Și atunci așteptăm…

            Și din activitatea zilnică (anuală) și din masele de absolvenți se desprind evenimente și personalități.

            Când scriu aceste rânduri am în fața mea șapte volum despre Mediaș și St. L. Roth, toate au apărut din 1998 încoace, fiecare volum un eveniment. Din 1994 s-au derulat în paralel încă patru evenimente :
  • 1994 – 100 de ani de la nașterea savantului Hermann Oberth;
  • 1996 – 200 de ani de la nașterea pedagogului și revoluționarului St. L. Roth;
  • 1999 – 150 de ani de la moartea lui St. L. Roth;
  • 2004 - restaurarea frescei din aula liceului.
 
Fiecare instituție își caută evenimentele care o individualizează și îi marchează evoluția și în căutarea identității își rememorează trecutul.
Și iată un bun prilej de rememorare:

 Liceul „ Stephan Ludwig Roth” – 400 de ani de existență, 1604-2004

întotdeauna am crezut că Liceul „St. L. Roth„ este foarte cunoscut medieșenilor și nu numai… Dar căutând materialele prin care se face cunoscut am rămas surprins… Un ultim anuar din anul școlar 1946-1947 și o monografie din 1979.

            Acum 400 de ani sașii au înființat un gimnaziu pe care l-au îngrijit, respectat și perfecționat în tot acest timp cu diplomație, cu sacrificii, cu gândul la viitor… patru schimbări de regim politic. Pentru această realizare au plătit tributul lor (istoricii știu asta)

            Despre Evangelisches Gymnasium AB Mediasch / Liceul Evanghelic CA Mediaș / Liceul Teoretic „Stephan Ludwig Roth” a scris mult și variat dar necontroversat. Fără îndoială instituția, chiar dacă și-a schimbat numele și locația, are continuitate în timp.

            Și acum la ceas aniversar, condensez mai multe anuare într-unul singur și fac o prezentare selectivă a anilor în care instituția a avut evenimente importante, insistând asupra perioadei din 1988-1989 până în prezent.

            Colegul meu, prof. Helmuth Iius Knall, director la Centrul pentru Formare Continuă în limba germană și profesor titular la acest liceu prezintă o retrospectivă istorică a anuarelor liceului.

            Pentru realizarea acestui anuar s-au folosit imagini din colecția domnului Richard Palffy. Ele au fost transpuse în format electronic cu ajutorul domnului Hans Harald Maurer.

            Un alt set de imagini ne-au fost puse la dispoziție de către doamna Livia Călburean. Prin bunăvoința domnilor Alexandru Lungu, directorul Muzeului Brukenthal Sibiu, Peter Weber, directorul Muzeului municipal Mediaș și Costea Lucian, custodele Fundației George Togan s-au putut face reproduceri după tablourile și fotografiile aflate în colecția respectivă. O parte din aceste reproduceri au fost realizate cu ajutorul domnului Doru Munteanu, patron la SC Doris-Med SRL

           Alte fotografii ne-au fost puse la dispoziție către Gheorghe Bușoiu, Ada Schneider, Helmuth Knall.
          
          în procurarea materialului ilustrativ am beneficiat și de ajutorul domnului Daniel Thelmann, primarul municipiului Mediaș, și a domnului profesor Cornel Maria. La copierea anuarelor școlii și-au dat concursul: Alexandru Avram, de la Biblioteca Muzeului Brukenthal, Teodor Plopeanu, Doina Porima și Dorina Popovici. Punerea în pagină și pregătirea pentru tipar au fost realizate de către domnul profesor Enea Constantin. La adaptarea stilistică a textelor au contribuit profesoarele: Petronela Avram, Hermine Cîmpean, Ecaterina Komives, Elena Negrea și Florica Sereșeanu.

          Cea mai mare parte a anuarelor ne-a fost oferită spre cercetarea către domnul protopop Reinhard Guib. Pe lângă acest anuar, materialul dedicat evenimentului aniversar este completat și cu o mie bucăți aplică emailate donate de intreprindere SC Emailul SA (director Traian Crețu).

            Precizăm că pentru materialele scrise ( revistă, anuar, pliant) am fost sprijiniți financiar de Forumul Democrat al Germanilor din Mediaș, Consiliul Județean Sibiu prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Cindrelul Junii „ Sibiu, de BAT Mediaș.

            Tuturor celor implicați le adresăm cu această ocazie sincere noastre mulțumiri.

 

 

Directorul Liceului Teoretic
„Stephan Ludwig Roth” Mediaș
COOKIE

Site-ul nostru folosește cookie-uri pentru optimizarea conținutului și îmbunătățirea performanței platformei. Continuarea navigării constituie acceptul dumneavoastră că pagina noastră web să poată seta fișiere de tip cookie în browserul dumneavoastră. Pentru informații suplimentare, setări și retragerea acceptului, vă rugăm să accesați pagina Politică de cookies

Acceptă

Acceptă cookie-urile.

Politica de cookies

Mai multe informații.