Managementul

Să condensezi managementul unei instituţii într-o pagină poate fi o provocare...

Admit cu entuziasm ceea ce a afirmat J. Locke :
         „ Marea artă a unui educator constă în cizelarea manierelor şi informarea minţii; el trebuie să sădească în elevul său bunele obiceiuri şi principiile virtuţii şi ale înţelepciunii, să-i dea treptat o viziune asupra omenirii şi entuziasmul de a iubi şi imita tot ce este excelent şi demn de lăudat”

Sper cu credinţă ca misiunea liceului să rămână neschimbată , aşa cum am conceput-o cândva:
            „Obiectivul fundamental al Liceului Teoretic Stephan Ludwig Roth este excelenţa în procesul de învăţământ într-un spectru cât mai larg de discipline.
            Liceul St. L. Roth este deschis în raport cu oamenii,cu metodele necesare, cu ideile folosite, fiind un mediu dedicat expansiunii progresului împărtăşirii cunoştinţelor şi formării personalităţii elevilor.

Liceul St. L. Roth îşi propune:

• să aducă o reală motivaţie pentru elevi
  • să rămână recunoscut pe plan judeţean
  • să aibă rolul de lider în învăţământul medieşan şi
  • să dezvolte relaţii benefice cu terţii

Face parte din politica liceului ca prin ansamblul activităţilor sale să se conştientizeze la elevi propriile înclinaţii şi abilităţi astfel încât aceştia să-şi îmbogăţească resursele şi opţiunile în relaţia cu sistemul educaţional, cu piaţa muncii şi viaţa în general.

Aplic cu încredere în continuare îndemnul ilustrului Nicolae Iorga :
“Semănaţi, semănaţi şi pe pietre…se va găsi un vânt milostiv să ducă seminţa (învăţătura) pe un teren roditor “

Mă îndrept cu speranţă spre elevi şi le spun metaforic:
                    “Sunt măr de lângă drum  şi fără gard
                     La mine-n ramuri fructe roşii ard
                     Elevule să iei fără sfială
                     Că n-ai să dai la nimeni socoteală…”

Director,