Istoric

PREZENTARE  GENERALĂ

I.1 DATE GEOGRAFICE SI ISTORICE

Municipiul Mediaş este aşezat în nord-vestul Braşovului, la confluenţa râurilor Moşna și Târnava Mare, respectiv la intersecţia meridianului de 24o21' longitudine estică cu paralela 46o10' latitudine nordică, având o altitudine medie de 300m.
Teritoriul Mediaşului a fost locuit încă din neolitic, diverse obiecte şi unelte stând mărturie alături de arme din epoca bronzului, morminte de incineraţie de pe vremea celţilor și peste 50 de podoabe din argint de pe vremea dacilor.

Prima menţiune documentară despre Mediaş datează din 1267 iunie 03, când regele Ștefan cel Tânăr al Ungariei înapoiază voievodului Nicolae al Transilvaniei (1263-1270) moşiile bunicului său numite Jula, Mediaş, Micăsasa, Sânmiclăuş şi Dupuş. În 1283 localitatea apare în documente sub numele de Villa Medyeş, aparţinând celor două scaune săseşti din Şeica Mare şi Mediaş.
Prima incintă de apărare construită din ziduri cu turnuri de strajă a fost realizată in jurul bisericii Sf. Margareta în 1450.
În documentele de după 1495 Mediaşul este denumit „Civitas”, fapt ce arată ridicarea aşezării la rang de oraş.

I.2 DATE DESPRE ŞCOALĂ

În 1586, într-un proces verbal consular se nominalizează pe scurt şcoala „Regestum prodentis et circumspecti domini Joanis Schuler, magistri civicum civitatea Medyes”.
Într-un alt registru, al primăriilor este nominalizat „scholasticus” Georgius Czehe- primul nume cunoscut al unui invăţător pentru urbe.
Cea mai veche matricolă gimnazială datează din 1604 şi anunţă numirea ca rector al şcolii pe Matheas Schullerus, plătit cu 60 de florini din casa orăşenească.
Anul 1604 este recunoscut ca fiind anul de atestare documentară a liceului.

Din 1637 există o matricolă emisă de Matheas Miles, în care este menţionată o primă organizare şcolară cu regulament.
În 1821 este angajat în predare Stephan Ludwig Roth, umanist progresist format la şcoala pedagogului elveţian Pestallozi. Pe parcursul activitaţii sale, Roth a militat pentru acceptarea ideilor progresiste, a introdus educaţia fizică şi cântul ca discipline, optând pentru desfăşurarea orelor in limba latină.
În 1889 a fost construită o clădire în care se găseau biblioteca, sala de desen şi patru clase elementare (fosta clădire „doi” până în 1993).
În 1892 un profesor primea 800 de florini ca salariu, iar rectorul primea in plus 200 florini şi 10 stânjeni de teren.
În 1900 în liceu sunt 166 elevi şi 15 cadre didactice.

I.3 ISTORICUL  LICEULUI

Între 1909 şi 1912 se construieşte actuala clădire a liceului, proiectată de sighişoreanul Fritz Baltes, pe locul ocupat de Andraie Heidendorf, situat pe colţ, lângă biserică (cetate).
Costul clădirii este de 534.023(29) koroane austro-ungare.
Clădirea cu două etaje a fost concepută cu două aripi perpendiculare una pe alta; într-una se aflau clasele, în alta era resedinţa rectorului .
Scările sunt din trachit de Deva, reţeaua de iluminat a efectuat-o firma Siemens & Halske din Budapesta, tablele din clase de firma Johannes Miller din Viena, dotarea cabinetelor de Max Kohl din Chemnitz, iar statuile ornamentale de August Gerber din Köln. Profesorul Hans Hermann a condus ornamentarea sălii festive cu fresce  cu temele „Muncă”, „Bucurie”, „Construcţie”, geamurile înalte cu vitralii reprezentând nuferi, tavanul cu constelaţii cereşti sub formă de zodiac şi sala alăturată cu medalioane întruchipând „Danaidele”. O pictură cu o tehnică originală, infăţişând o procesiune de saşi, încheie ornamentele sălii de festivităţi.
Pe coridoarele liceului au fost amplasate copii in mărime naturală după Venus din Milo, Demostene, Laocon grup, Sofocle, Orfeu şi Euridice, Hera şi Zeus.
Clădirea ocupă o suprafaţă de 118,70 mp şi o curte de 1925 mp.
De-a lungul timpului a avut multe anexe între care amintim : actuala Școală Sportivă, atelierele SNG de pe A. Şaguna,  Școala gen. H. Oberth (care s-a separat în 1986) şi teren agricol .
La inaugurarea din 30 octombrie 1912 rector a fost H. Jekeli.
Numele „Stephan Ludwig Roth” este atribuit liceului în memoria umanistului revoluţionar în 1919 (excepţie 1948-1957 și 1969-1971). Pentru câţiva ani, care includ şi anul 1935, la liceu lucrează ca profesor Hermann Oberth.
În timp liceul a avut diferite denumiri:

DENUMIRILE LICEULUI TEORETIC „STEPHAN LUDWIG ROTH”

PERIOADA DENUMIREA OBSERVAŢII
1604-1918 Gimnaziul  Evanghelic C.A. Mediaş
1919 – 1948 Liceul „Stephan Ludwig Roth” (liceu evanghelic C.A.) Confesiune Augustană
1948 - 1965 Şcoala Medie nr. 1
1965 – 1971 Liceul Industrial nr. 1
1971 - 1991 Liceul Industrial „Stephan Ludwig Roth”
1991 – prezent Liceul Teoretic  „Stephan Ludwig Roth”